Flat Preloader Icon

شماره تماس : 02177381767 - 09123972234 - 09333577698 - 09128088402

آدرس: تهران، تهرانپارس، بلوار شهید ناصر کاظمی (شاهد)، پلاک 426، واحد 10

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
کاربردهای ایزوسیانات و جایگزین های آن در صنعت
مدیریت سایت
۲۵ مرداد ۱۴۰۲
176بازدید

کاربردهای ایزوسیانات و جایگزین های آن در صنعت

ایزوسیانات چیست ؟

دی ایزوسیانات، که با عنوان ایزوسیانات (به انگلیسی : Isocyanate) شناخته شده است. ماده شیمیایی بسیار واکنش پذیراست، که به طور گسترده در صنعت پلی اورتان مورد استفاده قرار می­ گیرد. بیش از ۹۰٪ از دی ایزوسیانات ها در بازار تحت سلطه دی ایزوسیانات ­ها و پلی ایزوسیانات های مربوط به آن هستند. متیل دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) و تولوئن دی ایزوسیانات (TDI) ها، دارای خواص منحصر به فرد و تطبیق پذیری هستند، که شامل گروه­ های ایزوسیانات (-N = C = O) می ­باشند. پلیمرهای پلی اورتان، از واکنش بین ایزوسیانات  با ترکیبات پلی ال تشکیل می­ شوند. این محصولات در چسب، توپ و تشک کاربرد دارند. در ادامه به توضیح کاربردهای ایزوسیانات و جایگزین های آن در صنعت خواهیم پرداخت.

جایگزین و کاربردهای ایزوسیانات

MDI و TDI بزرگ ترین دی­ ایزوسیانات­ های آروماتیک هستند و عمدتا در تولید پلی اورتان ها مورد استفاده قرار می­ گیرند. تقاضا برای MDI خالص ۱۹۲.۱ میلیون پوند و برای MDI پلیمری ۱،۴۱۸ میلیون پوند بود. محصولات پلی اورتان به طور گسترده در بازار وجود دارند، که محصولات فوم بزرگترین بخش صنعت پلی اورتان را تشکیل می دهند.

این دو محصول (ام دی ای خالص و پلیمری) در پوشش­، چسب­، اتصال دهنده و درزگیرها مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، این محصولات مقدار کمی از کل حجم تولید را تشکیل می دهند. فوم  پلی اورتان به دو شکل انعطاف پذیر و سخت در بازار وجود دارد. فوم انعطاف پذیر در درجه اول برای زیر سازی استفاده می ­شود، در حالی که فوم های سخت عمدتا در عایق مورد استفاده قرار می گیرند.

ممکن است سایر محصولات پلی اورتان مانند اسپری های کف، روکش­ ها، درزگیرها و چسب­ ها به فروش برسد و مورد استفاده قرار گیرد. محققان نشان دادند، که قرار گرفتن افراد در معرض ایزوسیانات به طور بالقوه می تواند ناشی از مواجهه با صنعت و همچنین استفاده از محصولات مصرفی حاوی ایزوسیانات ها باشد.

کاربرد MDI

حال که با کاربردهای ایزوسیانات آشنا شدید. لازم است که بدانید، مواد شیمیایی MDI در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد. این کاربردها عبارتند از:

 • *صنعت چسب
 • *صنعت رنگ
 • *صنعت خودروسازی (حمل و نقل)
 • *روکش و درزگیر
 • *محصولات لاستیکی و پلاستیکی
 • *روان کننده
 • *گریس
 • *مواد افزودنی سوخت

اکثریت این محصولات حاوی اشکال MDI به عنوان اجزای دی ایزوسیانات هستند. پلی ایزوسیانات ها، به منظور کاهش خطرات ناشی از ایزوسیانات ها تولید می شوند. با این حال، بسیاری از محصولات حاوی مخلوطی از مونومر MDI و ایزوسیانات مبتنی بر MDI هستند.

اخیرا، استفاده از فوم پلی اورتان در صنعت عایق در حال افزایش است. افزایش بهره برداری انرژی، انگیزه استفاده از این محصول را افزایش می دهد. علاوه بر کاربردهای سنتی، این محصول در عایق بندی سقف ها، دیوارهای ساختمان و اسپری فوم پلی اورتان (SPF) و… نیز استفاده می شود. همچنین، SPF و OCF همگی در عرصه هنر برای مجسمه سازی، ساخت قالب و طراحی مجموعه های فیلم و تئاتر کاربرد دارند. از آن ها به طور مشابه در پارک و مراکز خرید نیز استفاده می کنند. علاوه بر موارد ذکر شده، این ماده در صنایع دستی نیز کاربرد دارد.

از جمله خطرات ایزوسیانات ها می توان به عوارض آن همچون تنگی نفس و آسم اشاره نمود.

نگاهی گذرا به کاربردهای ایزوسیانات

این ماده تجاری به طور گسترده در موارد زیر کاربرد دارد.

 • *در تولید مواد پلیمری پلی اورتان
 • *الاستومر
 • *درزگیر
 • *فوم
 • *در تولید فیبر با چگالی متوسط (MDF)
کاربردهای ایزوسیانات و جایگزین های آن در صنعت

 

دوراتکس (ایزوسیانات جایگزین رزین اوره فرمالدئید)

دوراتکس، بزرگترین شرکت چوب برزیل است که در آن پانل­ های ام دی اف ساخته می ­شود. مانند سایر صنایع در سراسر جهان، آن­ ها در ابتدا از رزین اوره فرمالدئید در صنعت خود استفاده می­ کردند. سپس آن­ ها مواد صنعت خود را به  MDI تغییر دادند. محصولات این شرکت از رزین کمتری استفاده می کنند. با این حال، مونومر MDI هنوز گران تر از رزین UF معمولی است. برخی از مشکلات تولید، مانند درجه حرارت نادرست پلیمریزاسیون، که باعث کاهش مقاومت پانل می شود. از این رو، تعیین بهترین دمای پلیمریزاسیون و انرژی فعال سازی این فرآیند مهم است.

دسته بندی:

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Related Articlesثبت نام کنید و در خبرنامه ما مشترک شوید

از جدیدترین تخفیف ها و اطلاعیه ها بهره مند شوید.

  ارتباط با ما

  آدرس: تهران، تهرانپارس، بلوار شهید ناصر کاظمی (شاهد)، پلاک 426، واحد 10

  محصولات

  در نقشه پیدا کنید

  مشاوره رایگان

  تماس تلفنی