Flat Preloader Icon

شماره تماس : 02177381767 - 09123972234 - 09333577698 - 09128088402

آدرس: تهران، تهرانپارس، بلوار شهید ناصر کاظمی (شاهد)، پلاک 426، واحد 10

سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
تفاوت فوم سرد و اسفنج 
مدیریت سایت
۱۸ مرداد ۱۴۰۲
298بازدید

تفاوت فوم سرد و اسفنج 

تفاوت فوم سرد و اسفنج 

تفاوت فوم سرد و اسفنج

فوم سرد برای مبلمان بهتر است یا اسفنج؟

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام خرید مبل راحتی یا مبل سلطنتی این سوال از ذهنتان عبور کرده باشد که برای مبلمان تان از چه متریالی استفاده شده و آیا خوب هست یا خوب نیست؟

اصلا فوم سرد خوب است یا اسفنج؟ کدام برای مبل راحتی مناسب هست ، کدام برای مبل سلطنتی خوب هست؟

کلی سوال در ذهن شما هست که با هم سعی می کنیم در این متن به بخشی از آن ها با هم برسیم. خارج از مسایل فنی، با هم این دو مواد اولیه را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت فوم سرد و فوم گرم:

اگر بخواهیم به تفاوت فوم سرد و فوم گرم بپردازیم بهتر است ابتدا از روش های تولید متفاوت این دو شروع کنیم. بر خلاف فوم سرد که دارای روال ساختی مناسب و کم خطر است، روند ساخت فوم گرم ممکن است کمی برای تولید کنندگان آن (در نوک پیکان) کارمندان بخش تولید خطر ساز باشد. ایجاد گازهای سمی و شرایط نا مناسب هوای ایجاد شده در فرایند ساخت این فوم، باعث شده تا تولید کنندگان فوم های گرم روز به روز کاهش پیدا کنند و تمرکز خود را بر روی تولید فوم های سرد قرار دهند.

در مرحلۀ بعد باید گفت که فوم سرد به وسیلۀ حرارت غیر مستقیم و فوم گرم با حرارت دادن مستقیم موارد اولیه تولید می‌شود. این دسته از فوم ها (فوم های گرم) در دسته فوم های سفت و غیر منعطف دسته بندی می‌شوند. به طور حتم داشتن یک تشک منعطف و یا یک کاناپه با یک نشیمن نرم می‌توان بسیار بهتر از یک تشک سفت و غیر منعطف باشد.

تفاوت فوم سرد و فوم گرم چیست؟

امروزه مبلمان یا میزهای ناهار خوری از جمله المان های جدایی ناپذیر هر خانه ای به شمار می‌روند. استفاده مداوم از این وسایل و حتی سرویس های خواب موجب شده تا کارخانه ها و کارگاه های تولیدی این وسایل، روز به روز به کیفیت کار خود افزوده و از متریال هایی جدید و قابل قبول تری برای ساخت آن ها استفاده کنند.

فوم سرد هم یکی از عناصر اصلی ساخت مبلمان های مختلف یا سرویس های خواب به شمار می‌رود. البته لازم به ذکر است که فوم های سرد نسبت به اسفنج ها و دیگر تجهیزات قدیمی ساخت این وسایل، از قدمت کمتری برخوردار هستند اما با وجود نو ظهور بودنشان توانسته اند نقشی اساسی در ساخت انواع مبلمان ها و سرویس خواب با کیفیت داشته باشند.

کاربرد های فوم سرد یا پلی یورتان منعطف:

 استفاده از فوم سرد در صنعت مبلمان سازی و ساخت سرویس های خواب بسیار گسترده بوده و می‌توان گفت امروزه بسیاری از محصولات با کیفیت بازار مبلمان و سرویس های خواب از این سری فوم ها بهره می‎برند. قابلیت های فوم سرد برای جایگزین کردن آن با دیگر المان های مشابه توانسته به قدری گسترش پیدا کند که در سال های اخیر بهترین مبلمان های سلطنتی، ناهار خوری و حتی بیشتر سرویس های خواب لوکس از این متریال استفاده می‌کنند.

اولین چیزی که لازم هست بدانیم این موضوع می باشد که فوم سرد و اسفنج هر دو از مواد اولیه بسیار خوب برای مبلمان هستند و بسته به نوع مبلمان، باید مورد انتخاب قرار بگیرند. در کل فراموش نکنیم که راحتی و دوام مبل از همه چیز برای خریدار مهم تر هست و این وجدان کاری و انصاف تولید کننده است که کیفیت و مواد اولیه مطلوب را به مشتری ارائه کند.

کم کم وارد بحث اصلی می شویم و توضیحات را کامل خواهیم کرد.

فوم سرد چیست:

اسم فوم سرد ممکن فکر شما را  گمراه کند و با این خیال تصور کنید که مبل شما از لحاظ نشیمن تضمین شده و دیگر خطری نشیمن مبل شما را تهدید نخواهد کرد. درست هست که فوم سرد محصولی با دوام و با کیفیت هست اما نباید تصور اسم این محصول شما را از بررسی نشیمن مبل باز دارد. بیشترین محل استفاده از فوم سرد در بخش نشیمن مبلمان استیل و سلطنتی هست که دارای قیمت و تولید کننده های مختلفی دارد و مثل تمام مواد اولیه بازار دارای درجه کیفیتی پایین و بالا هست. نشیمن مبل در زمان استفاده از فوم سرد کمی خشک و سفت می شود که در مقابل مبلمان راحتی، آن راحتی خاص مبل راحتی را ندارد. فوم سرد استفاده شده در مبل اگر از کیفیت بالایی برخوردار باشد سالیان سال برای شما بدون هیچ درد سری خواهد ماند. استفاده بعدی در تشک تخت خواب هست که توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مقاله زمان خرید تشک تخت به چه مواردی دقت کنیم را مطالعه نمایید.

انواع فوم سرد:

انواع فوم ها در صنایع مختلف کاربرد دارند اما فوم سرد یا همان پلی یورتان (Flexible Polyurethane Foam) در صنعت مبلمان سازی یا ساخت سرویس خواب کاربرد داشته و دیگر انواع آن را در صنایع ساختمان سازی و عایق کاری مورد استفاده قرار می‌دهند. در این میان باید به نوع سومی از فوم ها هم اشاره کرد که به نام فوم های گرم شناخته می‌شوند.

نگاهی تخصصی به ساختار فوم سرد:

همان طور که گفته شد فوم سرد در صنایع مبلمان سازی و ساخت سرویس های خواب به کار می‌رود، اما چه چیزی باعث شده فوم سرد تا این حد به عنصری فراگیر در این صنایع تبدیل شود؟ پاسخ به این پرسش را با بررسی و آنالیز دقیق تر این متریال می‌دهیم.

این دسته از فوم ها در شکل ساختاری خود در دستۀ فوم های سلول باز قرار دارند. این دسته از فوم ها با حرارت غیر مستقیم آماده شده و از کیفیت و استانداردهای بالایی برای استفاده برخوردار هستند. باز بودن سلول های این فوم موجب می‌شوند تا جریان هوا در آن به حرکت در آمده و از انعطاف پذیری بیشتری در هنگام استفاده برخوردار باشند. این جا به جایی هوا در ماتریس سلول های باز فوم صورت می‌گیرد و موجب راحتی شخص و البته حالت ارتجاعی فوم مبل یا تشک سرویس خواب می‌شود. در هنگام استفاده از مبلمان های دارای فوم سرد، شخص (به صورت خوابیده و یا نشسته ) می‌تواند زمان زیادی را در محل مورد نظر استراحت کرده و از راحتی آن لذت ببرد.

از جمله عناصر اصلی شیمیایی استفاده شده در این فوم ها می‌توان به

 •  پلی ال
 •  ایزوسیانات

اشاره کرد. در این بخش لازم به ذکر است که ایزوسیانات استفاده شده در این دسته از فوم ها در دستۀ ( MDI) بوده و دقیقا برای استفاده در (صنایع) گفته شده مورد مصرف قرار می‌گیرد.

روش اصلی تولید فوم سرد:

بر خلاف دیگر فوم های تولید شده، فوم سرد از روش تزریق برای ساخته شدن بهره گرفته و تولید آن کمترین میزان خطر را برای پرسنل ساخت آن به همراه دارد. به همین دلیل است که فوم سرد امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته و حتی از گسترش استفاده از فوم گرم هم جلوگیری کرده است.

همچنین می‌توان به امتیازات دیگر این فوم مراحل تولید سریع و استاندارد را هم اضافه کرد. در برخی از کارخانه ها این فوم را به صورت دستی و برخی دیگر به صورت مکانیزه تزریق کرده و تولید می‌کنند. در مراحل تولید این متریال از واکس های جدا کننده هم در بخش قالب گیری استفاده می‌شود.

 • شاید برای شما این پرسش ایجاد شود که آیا می‌توان انعطاف پذیری یا سفت بودن این فوم را دستخوش تغییرات کرد یا خیر؟

پاسخ به این پرسش مثبت است اما به دلیل استاندارد بودن شکل امروزی ساخت این فوم ها، دیگر کارخانه ای دست به تغییرات شیمیایی این ساختار و نسبت آن‌ها نمی‌زنند و تمامی آن‌ها از اصولی مشخص برای ترکیب دو مادۀ اصلی (ایزوسیانات و پلی ال) استفاده می‌کنند.

رضایت مشتریان و کیفیت بالا و عدم کاهش سطح کیفی کار در طولانی مدت منجر شده تا فرمول شیمیایی و نسبت های تزریق این فوم به شکلی ثابت و بدون تغییر ادامه داشته باشد.

تشخیص فوم سرد از فوم گرم:

اگر شما هم می‌خواهید سرویس خواب یا مبلمانی مناسب را خریداری کنید بهتر است از جنس متریال های به کار رفته در آن آگاه باشید. اگر می‌خواهید بدانید سرویس مورد پسند شما از چه نوع فومی ساخته شده کافیست با انگشت های خود به قسمتی از فوم فشار زیادی وارد کنید.

در چنین حالتی با توجه به توضیحاتی که در بخش های قبلی دادیم، اگر جای انگشتان شما باقی بماند به معنی استفاده از فوم گرم بوده و اگر به حالت قبلی خود برگردد و اثر انگشت شما محو شود به معنی فوم سرد است. این راه بهترین روش تشخیص فوم سرد از فوم گرم است. می‌توان گفت: کاربرد های فوم سرد روز به روز در صنایع مختلف در حال رشد بوده و مخصوصا در ساخت انواع ست های گفته شده به متریالی اصلی تبدیل شده است.

سفت بودن، عدم انعطاف پذیری، روند تولید خطرناک فوم های گرم، گود شدن محل مورد فشار واقع شده و در نهایت کیفیت و عمر کمتر این فوم ها موجب شده تا در سال‌های اخیر تولید فوم گرم با کاهش بسیار زیادی همراه باشد و جای خود را به فناوری فوم های سرد بدهند. امروزه کاربردهای فوم سرد در صنایع مبلمان سازی و ساخت سرویس های خواب از هر زمان دیگری در گذشته بیشتر است.

اسفنج:

شاید اسم این مواد اولیه در ابتدا فکر ها را به سمت محصول بی کیفیت و غیر قابل اعتماد سوق دهد، اما این طور نیست. اسفنج هایی که دارای تراکم و وزن بالایی هستند، با توجه به نرمی و حالت ارتجاعی بسیار خوبی که دارند از بهترین مواد اولیه مورد مصرف در نشیمن مبلمان راحتی می باشند. دارا بودن تراکم  و وزن بالا از خصیصه هایی می باشد که نرمی و حالت ارتجاعی سریع را به اسفنج می بخشد. هر چه تراکم و وزن اسفنج بالا تر، کیفیت و عمر نشیمن نیز بالا ترخواهد بود. نشیمن مبلمان راحتی به پیشنهاد اغلب تولید کننده های مبل راحتی اسفنج ۳۵ کیلویی پر تراکم است. در این میان شرکت هایی ابتکار عمل بخرج داده و انواع با کیفیت تر اسفنج ها را روانه بازار کرده اند و با نام هایی همانند یورو لوکس و اچ آر  HR آنها را عرضه می کنند.

تنیجه گیری:

خوب با این تفاسیر کدام یک از این مواد اولیه (فوم سرد یا اسفنج) برای نشیمن مبل ما خوب هست و باید از کدام یک استفاده کنیم؟ استفاده از هر دوی این مواد اولیه در مبلمان شما می تواند عمر و دوام خوبی را رقم بزند اما هر یک از این دو مواد اولیه دارای ویژگی منحصر به فرد خود هستند و نمی توان انکار کرد که بر هم برتری دارند اما آنچه می توان گفت و به آن اشاره داشت این است که ۹۹ درصد مبلمان سلطنتی و استیل در نشیمن از فوم سرد و ۸۰ درصد از مبلمان راحتی در نشیمن خود از اسفنج پرتراکم ۳۰ یا ۳۵ کیلیویی بهره برده اند.

دسته بندی:

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Related Articlesثبت نام کنید و در خبرنامه ما مشترک شوید

از جدیدترین تخفیف ها و اطلاعیه ها بهره مند شوید.

  ارتباط با ما

  آدرس: تهران، تهرانپارس، بلوار شهید ناصر کاظمی (شاهد)، پلاک 426، واحد 10

  محصولات

  در نقشه پیدا کنید

  مشاوره رایگان

  تماس تلفنی