254428764

کاربردهای روغن دی او پی DOP در صنایع
DOP  گرید صنعتی محبوب ترین ماده پلاستی سایزر است که دارای خواص کامپوزیتی عالی، از جمله ظرفیت خوب مخلوط کردن، کارایی بالا در پلاستیک ها، فراریت کم، انعطاف پذیری خوب در دمای پایین، مقاومت در برابر آبگیری، خواص الکتریکی خوب، مقاومت در برابر حرارت و توانایی مقاومت در برابر تغییرات آب و هوا است.
این ترکیب می تواند در پردازش انواع محصولات PVC نرم، کوپلیمر وینیل کلرید و رزین الیاف مانند فیلم، ورقه، چرم مصنوعی، کابل، قالب پلاستیکی و غیره استفاده شود. همچنین در انواع لاستیک مصنوعی اثر پلاستیزر خوبی دارد.
دی اکتیل فتالات یک استر فتالات است که در ساخت طیف وسیعی از پلاستیک ها و محصولات پوششی استفاده می شود. این ترکیب به عنوان نرم کننده در مخلوط خمیر و خمیر PVC و به عنوان افزودنی در بسیاری از فرایندها استفاده می شود. همچنین به عنوان سیال هیدرولیک و به عنوان سیال دی الکتریک در خازن ها کاربرد دارد.
این ماده را می توان در بسیاری از محصولات نهایی شامل کفی کفش و دمپایی های از جنس پی وی سی، چرم مصنوعی، غشای ضد آب، رنگ، لاک، پوشش کف و شیلنگ یافت. همچنین در فرآیند پرداخت تکمیلی کاغذ، تولید گرانول های پی وی سی، در مطالعات سم شناسی و در ارزیابی ریسک آلودگی مواد غذایی که از طریق مهاجرت فتالات ها از مواد در تماس با مواد غذایی رخ می دهد، استفاده می شود.
کاربرد روغن دی او پی DOP در وسایل پزشکی
به دلیل خواص مناسب و هزینه کم این ترکیب به عنوان پلاستیزر در تولید محصولات PVC به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. پلاستیک ها ممکن است حاوی ۱٪ تا ۴۰٪ روغن دی او پی باشند.
این ترکیب رایج ترین ماده مورد استفاده در دستگاه های پزشکی مانند لوله و کیسه های داخل وریدی، کاتترهای IV، لوله های نازوگاستریک، کیسه های دیالیز و لوله ها، کیسه های خون و لوله های انتقال خون و لوله های هوا است. DEHP این پلاستیک ها را نرم و انعطاف پذیرتر می کند و اولین بار در دهه ۱۹۴۰ در کیسه های خون استفاده شد.
به همین دلیل در مورد نشت این ترکیب به مایعات بدن بیمار به ویژه برای کسانی که نیاز به تزریق گسترده دارند یا کسانی که در معرض بالاترین خطر ابتلا به ناهنجاری های رشد هستند نگرانی هایی ابراز شده است. نوزادان تازه متولد شده در مهد کودک، بیماران هموفیلی، بیماران دیالیزی کلیه، نوزادان، نوزادان نارس، شیرده و زنان باردار به ویژه در معرض خطر هستند.
​​​​​​​